2024

Новости за 04.03.2024

У «Ювентуса» 1 победа и 3 поражения за 6 последних матчей. Дальше – «Аталанта»

Sports.ru (Спорт)

Сегодня команда Массимилиано Аллегри уступила «Наполи» в 27-м туре Серии А – 1:2.
Начиная с 27 января «бьянконери» победили лишь один раз. Также на этом отрезке у них 3 поражения и 2 ничьих.
10 марта туринцы встретятся с «Аталантой».

GB women set new record to win 4x400m bronze

BBC Sport

Lina Nielsen, Laviai Nielsen, Ama Pipi and Jessie Knight set a new national record for Great Britain to win bronze in 4x400m relay final, with Netherlands taking gold at the World Indoor Championships in Glasgow.

Indiana makes 12 straight shots to surge past Maryland

BigNewsNetwork.com (sports)

(Photo credit: Tommy Gilligan-USA TODAY Sports) Freshman Mackenzie Mgbako scored 18 of his season-high 24 points in the second half, propelling Indiana to an 83-78 come-from-behind win on Sunday in College Park, Md. Malik Reneau added 14 points as the Hoosiers (16-13, 8-10 Big Ten) rallied from a 16-point deficit in the second half, completing a regular-season sweep of the Terrapins and spoiling their Senior Day. Indian

Szczęsny broni rzut karny. Po chwili bezwzględny cios, "Juve" znowu na tarczy

Sport w INTERIA.PL

SSC Napoli pokonało 2-1 Juventus Turyn na zakończenie 27. kolejki Serie A. W samej końcówce Wojciech Szczęsny obronił rzut karny, ale po chwili i tak wyciągał piłkę z siatki. Bramkarz reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie w drużynie gości, Arkadiusz Milik wprowadzony został do gry krótko przed końcowym gwizdkiem. W zwycięskiej ekipie od 65. minuty na murawie przebywał Piotr Zieliński.