30
31

Warto wiedzieć: Lech – Motor (05.10.2024)

0

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Lech Poznań – Motor Lublin (05.10.2024)

Z Motorem po wielu, wielu latach – Dnia 5 października 2024 roku Lech Poznań spotka się z Motorem Lublin po raz pierwszy od 29 kwietnia 1992, a u siebie od 31 sierpnia 1991 roku.

O polepszenie bilansu – Lech rozegra pojutrze 19 ekstraklasowy mecz z Motorem i 10 u siebie. Bilans jest po naszej stronie – 10-6-2, gole: 29:10 a w Poznaniu – 7-2-0, bramki: 19:2.

Bez porażki z Motorem – Jak widać powyżej, Lech jeszcze nigdy nie przegrał z Motorem u siebie. Wliczając mecze domowe i wyjazdowe mamy z tym rywalem passę 6 kolejnych gier bez porażki, w których straciliśmy tylko jedną bramkę. Ostatni raz przegraliśmy z Motorem dnia 22 kwietnia 1987 roku (0:2 w Lublinie).

Ostatnio było zwycięstwo – Ostatni mecz Lecha z Motorem w Poznaniu odbył się 31 sierpnia 1991 roku i na oczach 8 tysięcy widzów zakończył się naszą wygraną 1:0. Kilka miesięcy później Kolejorz świętował mistrzostwo.

Same wygrane – Lech wygrał ostatnie 3 ligowe mecze z Motorem w Poznaniu – 4:0, 4:0 i 1:0.

Historyczny rywal – Debiut starej Bułgarskiej miał miejsce dnia 23 sierpnia 1980 roku i właśnie w rywalizacji Kolejorza z tym przeciwnikiem. Dla Motoru Lublin był to pierwszy wyjazdowy mecz w Ekstraklasie, który zakończył się remisem 1:1. W historycznym spotkaniu na naszym obiekcie, które z trybun śledziło około 18 tysięcy widzów bramkę dla Kolejorza zdobył Marek Skurczyński, w drugiej połowie wyrównał Janusz Przybyła.

Słaba ofensywa Motoru – Motor ma jedną z najgorszych ofensyw w lidze, mniej goli tej jesieni zdobyły tylko drużyny Śląska oraz Stali, które Lech już pokonał i które znajdują się pod kreską.

Dwie różne drużyny – Lech aż 11 z 20 strzelonych goli zdobył w pierwszych połowach. Motor na odwrót. W pierwszych 45 minutach zaliczył tylko jedno trafienie, po przerwach strzelił 7 bramek.

Rywal kończy maraton – Motor meczem w Poznaniu zakończy trudny maraton spotkań co 3-4 dni. Grał 22, 25 i 28 września, a także wczoraj, kiedy przegrał z III-ligową Unią Skierniewice w Pucharze Polski. W tym starciu młody 31-letni trener zarotował, podstawowi piłkarze zaczęli pojawiać się na murawie dopiero w drugiej połowie. Nie zmienia to jednak faktu, że lublinianie mają niewiele czasu na regenerację.

Najmłodszy trener w lidze – W sobotni wieczór na drodze Lecha stanie najmłodszy trener w lidze. Mateusz Stolarski (rocznik 1993) ma dopiero 31 lat, Motor szkoli od marca, wcześniej pracował w tym klubie jako asystent będąc nim jeszcze choćby w Stali Rzeszów.

Wychowanek wróci na Bułgarską – Pojutrze na Bułgarską wróci wychowanek Lecha Poznań, Krystian Palacz. 21-letni lewy obrońca wiosną 2021 roku otrzymał 3 szanse w Ekstraklasie.

Dobry bilans z beniaminkami – Lech Poznań od sezonu 2002/2003 rozegrał z beniaminkami łącznie 116 oficjalnych meczów wliczając do tego spotkania pucharowe. Niebiesko-biali zanotowali w nich bardzo korzystny bilans 68-27-21, gole: 235:106.

Podobny termin – Lechowi trafia się beniaminek Ekstraklasy w podobnym terminie, jak 12 miesięcy temu. Rok temu 6 października pokonaliśmy przy Bułgarskiej zespół Puszczy Niepołomice 4:1.

Odblokować Ishaka – Wszyscy czekamy na odblokowanie się Mikaela Ishaka. Wicelider klasyfikacji strzelców Ekstraklasy (5 bramek) ostatniego gola zdobył 30 sierpnia, a przy Bułgarskiej ostatni raz trafił 3 sierpnia.

Twierdza Bułgarska – Nasz stadion jest w tym sezonie prawdziwą twierdzą. Komplet punktów, bilans 5-0-0, gole: 13:1 i jedna stracona bramka 3 sierpnia przy stanie 3:0. Ten gol padł już w doliczonym czasie gry.

Wygrać 7 raz z rzędu – Lech ma serię 8 meczów bez porażki i passę 6 z rzędu zwycięstw. Kiedy ostatni raz wygraliśmy w lidze 7 razy z rzędu? Za Mariusza Rumaka wiosną 2013 roku.

Będzie lider, czas powiększyć przewagę – Bez względu na wynik Lech będzie liderem podczas październikowej przerwy na kadrę. Jeśli wygra z Motorem, to na pewno odskoczy komuś ważnemu. Być może punkty w Radomiu straci Raków, w niedzielę odbędzie się za to spotkanie Jagiellonii z Legią.

1:0 da zwycięstwo? – Lech wygrał w tym sezonie we wszystkich meczach, w których prowadził 1:0 (8 spotkań). Dwa razy (w Łodzi i Rzeszowie) przegrywał 0:1 i wiadomo, jak to się skończyło.

Pauza Milicia – Pierwszym zawieszonym lechitą w sezonie 2024/2025 jest Antonio Milić muszący pauzować pojutrze za czwartą żółtą kartkę. Zastąpi go Bartosz Salamon lub Maksymilian Pingot.

Tłumów nie będzie – W sobotni wieczór przy Bułgarskiej nie będzie tłumów. Ten mecz cieszy się mniejszym zainteresowaniem kibiców niż wcześniejsze spotkania, uprawnionych do wejścia na trybuny jest nieco ponad 18 tysięcy widzów, na meczu z Motorem można spodziewać się około 22 tysięcy osób.

Śledźcie nas – W sobotę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 18:45. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy. Spotkanie będzie można obejrzeć na C+ Sport3 i C+ 4K.

Kuźma rozjemcą – Arbitrem sobotnich zawodów w stolicy Wielkopolski mianowano 33-letniego Łukasza Kuźmę z Białegostoku, z którym na murawie w zeszłym sezonie zanotowaliśmy bilans 1-1-0, 5:2. Za system VAR będzie odpowiadał za to Daniel Stefański.

Lech jest mocnym faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w sobotę, 5 października, o godzinie 20:15 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi tylko 1.35, na remis 4.90 a na triumf Motoru 7.60.

Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat)

The post Warto wiedzieć: Lech – Motor (05.10.2024) first appeared on KKSLECH.com.