Давлат электромобил зарядлаш харажатларини қисман қоплайди
Президентнинг 2026 йил 16 февралдаги ПФ-22-сон фармонига мувофиқ, электромобилларни қувватлаш станциялари эгалари учун қатор енгилликлар жорий этилди. Ҳужжат "Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш" йили доирасидаги ислоҳотлар ҳамда "Ўзбекистон-2030" стратегиясини амалга ошириш чораларини назарда тутади.
Янги тартибга кўра, қувватлаш станцияларида 1 киловатт соат электр энергияси нархининг 300 сўмдан ортиқ қисми Давлат бюджети ҳисобидан қоплаб берилади. Бу орқали тадбиркорларнинг харажатларини қисқартириш мақсад қилинган.
Шунингдек, электромобиллар учун қувватлаш шохобчалари ташкил этаётган тадбиркорларга 10 фоизли мақсадли кредитлар ажратилади. Бу молиявий қўллаб-қувватлаш соҳани ривожлантиришга хизмат қилади.
Бундан ташқари, қувватлаш станциялари учун харид қилинадиган ер майдонларининг аукциондаги бошланғич қиймати бозор баҳосидан икки баравар арзон қилиб белгиланади.
Кўзда тутилган чора-тадбирлар натижасида республика ҳудудларида электромобилларни қувватлаш станциялари сони 4 мингтага етказилиши режалаштирилган.