30
31

Turek Demiral dostal dištanc na dva zápasy za kontroverzné gesto

0

Obranca tureckej futbalovej reprezentácie Merih Demiral nebude môcť nastúpiť v sobotnom štvrťfinále ME proti Holandsku a ani v prípadnom semifinále. Európska futbalová únia mu udelila dvojzápasový dištanc za kontroverzné gesto, ktoré použil počas oslavy svojho druhého gólu vo víťaznom osemfinále s Rakúskom (2:1).

Anglický stredopoliar Jude Bellingham vyviazol po obscénnom geste po svojom vyrovnávajúcom zásahu v osemfinále proti Slovensku (2:1 pp) s podmienečným trestom na jeden zápas a pokutou 30-tisíc eur.

Demiral použil v súboji s Rakúskom politické gesto, známe ako pozdrav vlkov. Je spájané s tureckým hnutím Siví vlci, ktoré je prepojené na Stranu národného hnutia.

Siví vlci sú označovaní za pravicovú extrémistickú skupinu. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí si pre gesto hráča predvolalo tureckého veľvyslanca v Berlíne.

Demiral zariadil dvoma osemfinálovými gólmi prvú účasť Turecka vo štvrťfinále po 16 rokoch. Po zápase povedal, že pri oslave presného zásahu išlo o nevinné vyjadrenie jeho národnej hrdosti a nebolo v ňom skryté iné posolstvo.

"Som hrdý na to, že som Turek a pri druhom góle som to pocítil. Preto som urobil toto gesto a vôbec to neľutujem. Videl som ľudí na štadióne, ktorí urobili podobné gesto, takže preto som sa napokon rozhodol ho urobiť tiež," uviedol Demiral podľa agentúry AP.

Bellingham udržal Anglicko v turnaji, keď v osemfinálovom súboji so Slovenskom vyrovnal efektnými nožničkami v predposlednej minúte nadstavenia druhého polčasu na 1:1 a poslal duel do predĺženia. O triumfe Angličanov potom rozhodol hlavou Harry Kane.

Stredopoliar Realu Madrid oslávil svoj vyrovnávajúci gól obscénnym gestom, keď si rukou siahol do oblasti rozkroku. Na sociálnej sieti X (predtým Twitter) napísal: "Bolo to interné žartovné gesto pre niekoľkých blízkych priateľov, ktorí boli na zápase. Slovenskému tímu patrí veľký rešpekt za to, aký výkon predviedli."

UEFA gesto ohodnotila pokutou 30-tisíc eur a dištancom na jeden zápas s podmienečným odkladom na jeden rok. Bellingham tak bude môcť nastúpiť v sobotnom štvrťfinále proti Švajčiarsku.