28
29
30
31

Rakúske prekliatie trvá 70 rokov. Zázračný zákrok brankára zničil sny našim susedom (+ VIDEO)

0

Neskutočný zákrok tureckého gólmana Merta Günoka zo záveru stretnutia prirovnal k zákroku, ktorým na majstrovstvách sveta 1970 anglický brankár Gordon Banks chytil hlavičku božského Pelého. „Vo futbale potrebujete aj trochu šťastia,“ hovoril trpko Ralf Rangnick, kouč rakúskej reprezentácie, ktorá v osemfinále na EURO vypadla po prehre s Tureckom (1:2).

Parádny zákrok brankára

Turecký brankár vytiahol fantastický zásah pri poslednej akcii súpera, v poslednej sekunde poslednej minúty nastaveného času.

Na center z ľavej strany si naskočil Baumgartner, mohol vyrovnať a poslať zápas do predĺženia. V deviatich z desiatich prípadov by pravdepodobne skóroval.

Ale Günok bol proti.

Na čiare sa vymrštil do vzduchu, pravačkou siahol po lopte a hlavičku z malého vápna senzačne vyrazil.

„Je to zložité, keď má súper v bráne Gordona Banksa,“ pripomenul Rangnick. „Keby to Baumgartnerovo zakončenie skončilo v sieti, verím, že by sme nakoniec zvíťazili. Ale bohužiaľ,“ pokračoval.

Podľa neho Rakúšania odohrali štyri zábavné a napínavé duely, doplatili však na horšiu defenzívu. Dostať dva góly z rohového kopu - prvé navyše hneď v úvodnej minúte - sa na tejto úrovni skrátka neodpúšťa, akokoľvek sa Rangnickovo mužstvo snažilo osemfinále zdramatizovať a čoskoro po druhom tureckom zásahu zásluhou striedajúceho Gregoritscha znížilo.

„Prehrávať o dva góly nám prácu neuľahčilo. Tím sa snažil zo všetkých síl, po znížení sme mali dosť času, aby sme porovnali. Mali sme historickú príležitosť postúpiť do štvrťfinále a rozdať si to s Holandskom. Nemôžem uveriť, že sme vypadli, že ideme domov,“ vyhlásil tréner.

Čakajú sedem dekád

Rakúsko na veľkých turnajoch nevyhralo vyraďovací zápas už dlhých sedem dekád - naposledy sa mu to podarilo v roku 1954 na majstrovstvách sveta, kde skončili Rakúšania tretí. Odvtedy na podobný úspech čaká.

Rangnick však verí, že súčasný tím je schopný niečoho výnimočného a apeloval naňho, aby na práve prebiehajúci kontinentálny šampionát nadviazal v kvalifikácii o MS. Pripomeňme, že Rakúsko vyhralo svoju skupinu pred Francúzskom s dvoma víťazstvami nad Poľskom a Holandskom.

„Podľa mňa máme viac než slušnú šancu sa na majstrovstvá sveta dostať,“ povedal kouč o akcii, na ktorej Rakúsko od roku 1998 chýbalo. „Hlavy nahor. Tento tím má potenciál.“