27
28
29
30

Angličania vstúpili do turnaja víťazne, v druhom polčase im však narobilo Srbsko problémy

0

Triumf zariadil Jude Bellingham hlavičkou v 13. minúte. V úlohe štvrtého rozhodcu bol slovenský arbiter Ivan Kružliak.

V druhom kole skupiny sa vo štvrtok 20. júna stretnú Srbi so Slovinskom (15.00) a Angličania s Dánskom (18.00). Z každej skupiny postúpia do osemfinále prvé dvaja a štyria najlepší v šesťčlennej tabuľke tretích tímov.

Srbsko - Anglicko 0:1 (0:1)

Gól: 13. Bellingham. ŽK: Gudelj, Tadič. Rozhodovali: Orsato - Carbone, Giallatini (všetci Tal.), štvrtý rozhodca: KRUŽLIAK (SR)

Srbsko: Rajkovič – Veljkovič, Milenkovič, Pavlovič – Živkovič (74. Birmančevič), S. Milinkovič-Savič, Gudelj (46. Ilič), Lukič (61. Jovič), Kostič (43. Mladenovič) – Vlahovič, Mitrovič (61. Tadič)

Anglicko: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold (69. Gallagher), Rice – Saka (76. Bowen), Bellingham (86. Mainoo), Foden – Kane

Iba na srbskej lavičke zostal kapitán Tadič a jeho spoluhráči odolávali zreteľnej prevahe favorita len do 13. minúty. Na tečovaný center Saku z pravej strany si potom na päťku nabehol Bellingham a cez Živkoviča prudkou hlavičkou prekonal brankára - 0:1.

Srbi sa na polovicu súpera dostávali sporadicky a tak sa ich šance nerodili, pomohla im však chyba Alexandra-Arnolda, po ktorej v 20. minúte pálil prudko Mitrovič, ale lopta skončila vedľa pravej žrde Pickfordovej bránky. Srbi sa osmelili, no o päť minút neskôr sa po nepresnej prihrávke Vlahoviča dostal po rýchlom brejku do ich šestnástky Walker, lopta z jeho nohy však bránku netrafila a ani nenašla žiadneho zo spoluhráčov.

Po polhodine hry nevyšiel Alexandrovi-Arnoldovi priamy kop zo zaujímavej vzdialenosti, trafil iba do múru. Pred prestávkou sa ešte Saka opäť dostal k centru z pravej strany, číhajúci Foden naň nedosiahol. Prvý polčas priniesol napokon jedinú strelu na bránku a vďaka nej išli do kabín spokojnejší Angličania.

Srbi po zmene strán výrazne zvýšili aktivitu, ktorá im mohla priniesť vyrovnanie po päťdesiatich minútach, no prízemná prihrávka Vlahoviča pred bránku zostala bez odozvy a Trippier zažehnal nebezpečenstvo. Alexander-Arnold sa vzápätí postaral o druhú strelu svojho tímu na bránku, jeho delovku vyrazil Rajkovič a o chvíľu neskôr striedajúci Ilič v poslednej chvíli zabránil zakončeniu Bellinghama.

Pickford musel potom zasiahnuť pred Mitrovičom po úniku Mladenoviča po ľavej strane. Angličania pôsobili v tejto fáze až príliš pasívne a potrestať ich mohli krátko po svojom príchode na ihrisko Tadič s Jovičom, v 65. minúte však druhý menovaný nedokázal v šestnástke spracovať ideálny pas svojho krajana.

Blízko k poistke náskoku bol v 77. minúte Kane, jeho hlavičku po centri striedajúceho Bowena však dokázal vytlačiť brankár Rajkovič do brvna. Srbi vyslali prvý pokus do priestoru bránky až v 82. minúte, no mal gólové parametre - Pickford musel s námahou vyraziť nad bránku strelu Vlahoviča spoza šestnástky a po následnom rohu Kane vyhlavičkoval pokus Birmančeviča. Neujala sa ani strela Milinkoviča-Saviča v 89. minúte a tak si Angličania udržali čisté konto a do šampionátu vykročili ziskom troch bodov.