Грузинский язык: один из древнейших живых языков мира – видео
ИА «Новости-Грузия»
Грузинский язык – уникальный изолированный язык картвельской семьи, не имеющий родственных связей с индоевропейскими языками. Его история насчитывает тысячи лет и берет начало во временах до нашей эры.
რუსთავში აქცია გაიმართა 6 წელზე ძველი ავტომობილების იმპორტის აკრძალვის წინააღმდეგ
შაბათს რუსთავში, რუსთავის ავტობაზრობის მიმდებარედ საპროტესტო აქცია გაიმართა ახალი ნორმის წინააღმდეგ, რომელიც საქართველოში 2026 წლის აპრილიდან კრძალავს 6 წელზე ძველი ავტომობილების იმპორტს.
„კულტურული საუბრები“ კულტურაზე - რა ეშველება დამოუკიდებელ თეატრს?
„ეს კულტურული საუბრები ამოვიდა ყელში. ჩემმა ცოლმაც ეს პიჟონური სვიტრი ჩამაცვა, უნდოდა კულტურულ კაცად გავესაღებინე, მაგრამ არ ვარ, ბატონო, კულტურული კაცი“... - ამბობს სპექტაკლ „ხრამუნას“ ერთ-ერთი პერსონაჟი, შემდეგ ვარდისფერ ჯემპრს იხდის და დივანსა და მაგიდაზე დარბის.
„უვარგისი“ თევზის კონსერვი შს და თავდაცვის სამინისტროებისთვის - „კულას“ დირექტორს პატიმრობა შეუფარდეს
თბილისის საქალაქო სასამართლომ „წინასწარი პატიმრობა“ შეუფარდა კომპანიების, „კულას“ და „ბატონოს“ დირექტორს, ივანე (ვანო) გოგლიძეს - მას „ფალსიფიცირებული თევზის კონსერვის დამზადება-გასაღებას“ ედავებიან.
„რიგითი მოქალაქისთვის სიზმარშიც წარმოუდგენელია“ - ბაჩიაშვილის პატიმრობა და ივანიშვილის ფინანსური ინტერესი
ერთ დღეში ოთხი გადაწყვეტილება ორ სასამართლოში, მაქსიმალური შედეგით - სისხლის სამართლის სამ საქმეზე გასამართლებული მსჯავრდებულის, გიორგი ბაჩიაშვილის გათავისუფლება ბევრისთვის დიდი მოულოდნელობა აღმოჩნდა. გიორგი ბაჩიაშვილი მორიგდა ბიძინა ივანიშვილთან, რომლის "პირად ტყვედაც" თვლიდა თავს.
მსახიობები ტოვებენ „ახალ თეატრს“, საიდანაც ჩამოხსნეს აქციებისას დაპატიმრებული ანდრო ჭიჭინაძის ბანერი
სულ მცირე ოთხმა მსახიობმა დატოვა ვასო აბაშიძის სახელობის „ახალი თეატრი“ - თეატრი, რომლის მსახიობიც იყო 2024 წლის საპროტესტო დემონსტრაციებისას დაპატიმრებული ანდრო ჭიჭინაძე და რომლის მხარდამჭერი ბანერის ჩამოხსნასაც მიმდინარე კვირაში თეატრში დაპირისპირება მოჰყვა.