«Բարձրագույն դատական խորհրդին վերագրվող այս հայտարարությունը անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների ընդունելի սահմանները». հայտարարություն
Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է Գյումրու թիվ 1 ավագ դպրոցի աշակերտներին և ներկայացրել է իր գործունեության ուղղություններն ու լիազորությունների շրջանակը:
ՀՅԴ Բյուրոյի հրավերով փետրվարի 19-20-ին Երեւանում տեղի ունեցավ ՀՅ Դաշնակցության ղեկավար մարմինների ընդլայնված խորհրդաժողով` մասնակցությամբ ավելի քան 20 երկրների ՀՅԴ կազմակերպական կառույցների ներկայացուցիչների։
Եվրոպական քաղաքական շրջանակներում քննարկում են Ուկրաինայի շուրջ ապագա խաղաղության համաձայնագրի հնարավոր պարամետրերը։ Տարբերակների թվում են՝ Եվրամիությանը երկրի անդամակցության գործընթացի արագացումը և անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքների տրամադրումը, հայտնում է Die Welt-ը։
ՀՀ ազգային ժողովն ամփոփել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի աշխատանքներին Հայաստանի ազգային ժողովի պատվիրակության մասնակցությունը:
Ի՞նչ դրսեւորումներ ունեին քաղաքական հետապնդումները Հայաստանում՝ 1980-ականների վերջի, 1990-ականների սկզբի պատմական-անցումային շրջանում, երբ ազգային-ազատագրական շարժման գաղափարները բախվեցին նախկին խորհրդային համակարգի ժառանգությանը։ Սկիզբը՝ «Առավոտի» 13.02.2026-ի համարում 1988-ի դեկտեմբերին, Սպիտակի երկրաշարժից անմիջապես հետո, խորհրդային իշխանությունները կալանավորեցին «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամներին։ Նրանց պահում էին Մոսկվայի Լեֆորտովոյի բանտում, մոտ մեկ տարի։ Մեղադրեցին հասարակական կարգը խախտելու եւ... Читать дальше...
1001 գրանցված պատվիրակներից քվեարկությանը մասնակցել է 977-ը։ Մերցի օգտին քվեարկել է 878 պատվիրակ, իսկ դեմ՝ 85-ը։ Տասնչորս պատվիրակ ձեռնպահ է մնացել, և նրանց քվեաթերթիկները անվավեր են ճանաչվել ՔԴՄ-ի սահմանված ընթացակարգի համաձայն։
Այսօր՝ փետրվարի 21-ին, ավտոմեքենայի և մոտոցիկլի բախում է տեղի ունեցել Երևանում։ Ժամը 11:20-ի սահմաններում Եղվարդի խճուղում՝ Միկոյան 64/1 շենքի դիմաց բախվել են 36-ամյա Միքայել Մ.-ի առանց համարանիշի մոտոցիկլն ու Կոտայքի մարզի բնակիչ 38-ամյա Արգամ Ք.-ի վարած «Skoda» մակնիշի ավտոմեքենան։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Իվետ Քուփերը հանդիպման ժամանակ վերահաստատել են Ուկրաինայի հակամարտությունը դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու Վաշինգտոնի և Լոնդոնի պատրաստակամությունը: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը։
Վերլուծաբան Տիգրան Դումիկյանի ֆեյսբուքյան գրառումը Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50 տոկոսը չի մշակվում, ինչի հետևանքով դրանց զգալի մասը կանգնած է անապատացման իրական վտանգի առջեւ։ Մինչդեռ կառավարության ծրագրերում գյուղատնտեսության զարգացման վերաբերյալ շարադրված են լայնածավալ, հավակնոտ ու այդպես էլ չիրականացված խոստումներ։ Պարենային անվտանգության լուրջ խնդիրներ ունեցող երկրի համար առաջնահերթ խնդիրներից մեկը պետք է լիներ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի արդյունավետ
Варданян поблагодарил всех, кто беспокоится о нем и общается с его семьей, и рассказал о том, каким видит мир и почему не боится выпавших ему испытаний.
2025 թ–ին ՀՀ համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 11 տրլն 317 մլրդ 508.7 մլն դրամ` 2024 թվականի համեմատ աճելով 7.18 %–ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած «2025 թ. համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) տարեկան նախնական տվյալները» զեկույցից։
Ընտանիքի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր զորակցել են իրեն և իր ընտանիքին, ինչպես նաև կարդացել է Իմադ ադ-Դին Նասիմիի փիլիսոփայական տողերը՝ իր մեկնաբանությամբ և կիսվել կյանքի մասին իր բանաձևով, որն օգնում է պահպանել ներքին ազատությունը՝ ավելի քան 21,000 ժամ բանտարկությունից հետո։ Ստորև ներկայացվում է Ռուբեն Վարդանյանի ձայնային հաղորդագրության
Հատիսի գագաթին կառուցվող Քրիստոսի արձանի ստեղծման ճանապարհը շարունակաբար փաստագրվում է, և այսօր այդ պատմությունը ներկայացվում է հանրությանը։ Այս մասին տեղականում ենք Գագիկ Ծառուկյանի ֆեյսբուքյան էջից։
BBC-ի ռուսական ծառայությունը, «Մեդիազոնա»-ն և կամավորների թիմը պարզել է Ուկրաինայի հետ պատերազմի չորս տարիներին զոհված 186 հազար 102 ռուսաստանցի զինծառայողների անունները:
Ռուբեն Վարդանյանի ֆեյսբուքյան էջում կարդում ենք․ «Դատավճռից հետո ընտանիքի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր զորակցել են իրեն և...
Մեր երկրում հազարավոր մարդիկ կանգնած են դեղորայքի գների խնդրի առաջ: Այս մասին հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Նարեկ Կարապետյանը և համեմատել է դեղերի գները Հայաստանում և Վրաստանում։
В 1966 году 21 февраля высота снежнего покрова достигала 64 сантиметров.
«Վերջին տարիներին մեր պետության ղեկին թառած մարդիկ, այո, հայախոս են, սակայն իրենց արժեհամակարգով, հոգեկերտվածքով եւ ինքնությամբ վստահաբար հայ չեն»:
Մեկ շնչի հաշվով 2025թ –ին ՀՆԱ–ն կազմել է 3 մլն 666,5 հազար դրամ։