28
29
30
31

Παρί – Παναθηναϊκός 84-80: Κατώτερος των περιστάσεων και πρώτη ήττα στη φετινή Euroleague

0
Ta Nea

Ιστορική βραδιά για την Παρί, η οποία επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 84-80 εντός έδρας για την 3η αγωνιστική της Euroleague, καταφέρνοντας να σημειώσει την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μπάσκετ της Ευρώπης.

Η ομάδα του Τιάγκο Σπλίτερ πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση, έχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα, παρά τη μεγάλη πίεση των Πράσινων στο τελευταίο κομμάτι του ματς, άντεξε και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.

Κορυφαίος για τους Γάλλους ήταν ο Τι Τζέι Σορτς με 16 πόντους και 7 ασίστ, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Ναντίρ Χίφι με 20 και Κόλιν Μάλκολμ με 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Ματίας Λεσόρ σταμάτησε στους 19 πόντους, με τον Κέντρικ Ναν να έχει 16 και τον Λορέντζο Μπράουν 14.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι ισορροπημένος και τον Παναθηναϊκό να χτυπά κοντά στο καλάθι με πρωτσγωνιστή τον Ματίας Λεσόρ. Η Παρί πάντως έβρισκε τις απαντήσεις της με το σκορ να είναι στο 9-7 υπέρ των Πράσινων στο 5′. Κάπου εκεί οι Γάλλοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα με αποτέλεσμα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν να κάνει λάθη που έδωσαν εύκολα καλάθια στον Ναντίρ Χίφι, ο οποίος βρήκε ρυθμό. Έτσι η Παρί βρέθηκε στο +5 (14-9) στο 7′. Ο Λορέντζο Μπράουν πάντως έδωσε σκορ στο «τριφύλλι» και συνεπώς η διαφορά δεν ανέβηκε, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Παρί άρχισε καλύτερα τη δεύτερη περίοδο και βρέθηκε στο +6 (25-19) στο 11′. Το σύνολο του Τιάγκο Σπλίτερ δεν έκοψε ταχύτητα και συνέχισε να τρέχει με την πρώτη ευκαιρία, κάτι που λειτούργησε, αφού η διαφορά έφυγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με το 39-25 του 15′. Ο Παναθηναϊκός πάντως δεν έχασε την ψυχραιμία του και σταδιακά μπόρεσε να πιέσει περισσότερο στην άμυνα και να σκοράρει ρίχνοντας τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 45-39 υπέρ των Γάλλων.

Αν και ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πατά καλύτερα μειώνοντας σε 47-44 στο 22′, η Παρί απάντησε, επιβάλλοντας ξανά τον γρήγορο ρυθμό της με αποτέλεσμα να πάρει ξανά ένα διψήφιο προβάδισμα (58-48) στο 25′. Οι Πράσινοι προσπάθησαν να επιστρέψουν για τα καλά στο παιχνίδι, όμως οι Γάλλοι είχαν πάντα απάντηση όσον αφορά το σκοράρισμα, κρατώντας το σε αυτά τα επίπεδα και δείχνοντας μια εντυπωσιακή ψυχραιμία και στις δύο πλευρές του παρκέ. Συνεπώς η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Σπλίτερ στο +10 με το 69-59.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βάζει πίεση και να καταφέρνει να πλησιάσει στο σκορ, μειώνοντας σε 73-68 στο 32′. Η Παρί είχε τις απαραίτητες λύσεις, διατηρώντας τη μικρή διαφορά που είχε χτίσει. Στο φινάλε, η ομάδα του Αταμάν έκανε την ύστατη προσπάθεια, ανάγκασε σε λάθη τους Γάλλους, όμως εν τέλει ήταν εκείνοι που έφτασαν στο τελικό 84-80 και την ιστορική, για αυτούς, νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80.

ΠΑΡΙ (Σπλίτερ): Σορτς 16 (7/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/7 βολές, 3 ριμπάιουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μάλκολμ 14 (3/6 τρίποντα), Χίφι 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Βαρντ 9 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καβαλιέρ, Σι 2 (5 ριμπάουντ), Ερέρα 3, Χέιζ 6 (3 ριμπάουντ), Γιαντούνεν 6 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ουατάρα 6 (0/5 τρίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 14 (1), Σλούκας 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Όσμαν 3 (1), Παπαπέτρου, Γκραντ 6, Ναν 16 4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λεσόρ 19 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 7 (1), Ερνανγκόμεθ 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γιούρτσεβεν 2