31

Ελλάδα – Ιρλανδία 2-0: Εθνικάρα-ομαδάρα και φύγαμε για… τελικό (Βίντεο)

0
Ta Nea

Η Ελλάδα κέρδισε 2-0 την Ιρλανδία, έκανε το «4 στα 4» στον όμιλο του Nations League και πλέον περιμένει τους Άγγλους (14/11) με στόχο την άνοδο στην πρώτη κατηγορία της διοργάνωσης.

Ο κόσμος γέμισε το Καραϊσκάκης και μάλιστα οι φίλαθλοι της γαλανόλευκης που βρέθηκαν στο γήπεδο δεν ξέχασαν να αποτίσουν φόρο τιμής στον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ, καθώς πίσω από τη μία εστία είχαν κρεμάσει δύο μεγάλα πανό.

Έτσι παρατάχθηκαν

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Βλαχοδήμο στη «γαλανόλευκη» εστία, τους Ρότα, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Γιαννούλη στην τετράδα της άμυνας, τους Κουρμπέλη και Σιώπη στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Μασούρα, Μπακασέτα και Τζόλη, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Παυλίδη. Από την άλλη, ο Χέιμιρ Χάλγκριμσον ξεκίνησε με τους Κέλεχερ, Ο’ Σέι, Κόλινς, Σκέιλς, Μπράντι, Κούλεν, Σζμόντικς, Νάιτ, Ογκμπένε, Πάροτ και Φέργκιουσον.

Επιθετικός μονόλογος από την Ελλάδα στο πρώτο μέρος

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 4ο λεπτό από το… πουθενά για την Ιρλανδία. Η πάσα του Κουρμπέλη κόντραρε στον Πάροτ, με την μπάλα να καταλήγει στον Φέργκιουσον που βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδήμο αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Από κει και πέρα η Ελλάδα ήταν καταιγιστική και στο 11ο λεπτό έχει μία πολύ καλή στιγμή με φοβερό σουτ στην κίνηση από τον Μασούρα, αλλά τον Κέλεχερ να του λέει «όχι». Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού βρήκε τη μπάλα στρωμένη μπροστά του μετά από κόντρα στην περιοχή των Ιρλανδών, ενώ δύο λεπτά μετά, ο ίδιος με συνεχόμενα σουτ που θα κοντράρουν στους Ιρλανδούς, θα απειλήσει ξανά.

Στο 17′ ξανά με τον Μασούρα η Εθνική θα βρεθεί στο προσκήνιο, όταν μετά από σέντρα του Τζόλη η κεφαλια του Έλληνα εξτρέμ περνά λίγο άουτ. Στα πρώτα 20 λεπτά, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχει κατασκηνώσει στο μισό γήπεδο της Ιρλανδίας. Κάπως έτσι στο 21′ γίνεται ξανά επικίνδυνη όταν ο Μπακασέτας έκανε το σουτ με τον Κάλαχερ να λέει «όχι», η μπαλα κατέληξε στον Παυλίδη που δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε και ο τερματοφύλακας της Ιρλανδίας μπλόκαρε τελειώνοντας τη φάση.

Επιθετικός μονόλογος από την Ελλάδα και στο 29ο λεπτό οι παίκτες της Εθνικής συνδυάστηκαν υπέροχα, ο Τζόλης να άνοιξε αριστερά στον Γιαννούλη που έκανε το σουτ με τον Κέλεχερ να διώχνει με τα πόδια.

Με κάποιες μακρινές μπαλιές προσπαθούν οι Ιρλανδοί να επιτεθούν, που κέρδισαν κόρνερ στο 39ο λεπτό, το οποίο όμως δεν αξιοποίησαν, με αυτή να είναι η μοναδική φορά που έφεραν περισσότερους από τρεις παίκτες πάνω από το κέντρο.

Στα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου μέρους έπεσε ο ρυθμός της Εθνικής και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε η Ελλάδα

Με το πόδι στο… γκάζι η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπακασέτας αφού πρώτα απείλησε στο 47΄ με σουτ, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Τζόλη, ένα λεπτό μετά ο αρχηγός της Ελλάδας σούταρε με το δεξί από το ύψος της περιοχής χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Κέλεχερ, για το 1-0.

Στο 67ο λεπτό ο αρχηγός απειλεί ξανά αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ που περνά λίγο αουτ και δύο λεπτά μετά, η Ιρλανδία απειλεί για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τη κεφαλιά του Τέιλορ, που έδιωξε εντυπωσιακά ο Βλαχοδήμος σε κόρνερ.

Οι Ιρλανδοί προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και να κηνυγίσουν την ισοφάριση, κέρδισαν κάποια κόρνερ, όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα, εκτός από την φάση του 87ου λεπτού. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τέιλορ θα κάνει το σουτ πάνω στον Μαυροπάνο και στην συνέχεια θα επιχειρήσει ξανά να σκοράρει αλλά θα μπλοκάρει ο Βλαχοδήμος.

Ωστόσο, τον τελευταίο λόγο είχε η Εθνική μας ομάδα, όταν και ο Μάνταλος εκμεταλλεύεται το λάθος του Κέλεχερ, τον απέφυγε, μπήκε περιοχή και πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 2-0.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Σιώπης, Κουρμπέλης (82′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (72′ Ζαφείρης), Τζόλης (82′ Τσιμίκας), Μασούρας (65′ Πέλκας), Παυλίδης (72′ Δουβίκας).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κέλεχερ, Μπρέιντι, Σκέιλς, Κόλινς, Ο’Σέι, Κάλεν, Νάιτ (73′ Μολούμπι), Σμόντικς (73′ Τζόνστον), Πάροτ, Φέργκιουσον (57′ Τειλορ), Ογκμπένε (57′ Εμποσέλε).