31

Παραμένει στην κορυφή η Λίβερπουλ – Νίκησε και την Τσέλσι

0
Ta Nea

Η Λίβερπουλ νίκησε με 2-1 την Τσέλσι και προσπέρασε την Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League. Κορυφαίος για την ομάδα του Άρνε Σλοτ ο Κέρτις Τζόουνς που κέρδισε το πέναλτι για το 1-0 του Μο Σαλάχ, αλλά ήταν και αυτός που σκόραρε το 2-1 για να υπογράψει το τρίποντο της ομάδας του.

Το ματς στο ξεκίνημά του ήταν νοθρό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν ρυθμό. Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε από την Τσέλσι στο 23ο λεπτό όταν ο Μαντουέκε πέρασε τη μπάλα στον Πάλμερ, το σουτ του Άγγλου εξτρέμ όμως απέκρουσε ο Κέλεχερ.

Στο 28ο λεπτό του ματς ο Τζόουνς κέρδισε πέναλτι από τον Κόλγουιλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μο Σαλάχ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ. Η Τσέλσι προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και απείλησε με ένα σουτ του Τζάκσον μέσα από την περιοχή, στο 30’, το οποίο όμως πέρασε άουτ.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την Λίβερπουλ να είναι ανώτερη στο πρώτο μέρος από την αντίπαλό της. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό η Τσέλσι ισοφάρισε με τον Τζάκσον να πλασάρει σωστά τον Κέλεχερ και να κάνει το 1-1.

Η Λίβερπουλ άμεσα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Κέρτις Τζόουνς που έκανε πολύ καλή εμφάνιση να σκοράρει και να νικά τον Σάντσες για το 2-1.

Αυτό έμελλε να είναι και το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Άρνε Σλοτ, η οποία κράτησε το αποτέλεσμα ως το τέλος και πλέον είναι μόνη πρώτη με 21 βαθμούς στην Premier League μετά από 8 αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Άρνολντ (81’ Γκόμεζ), Ρόμπερτσον, Χράφενμπερχ, Σομποσλάι, Τζόουνς (81’ Μακ Άλιστερ), Χάκπο (66’ Ντίαζ), Σαλάχ, Ζότα (30’ Νούνιες).

ΤΣΕΛΣΙ: Σάντσεθ, Τζέιμς (53’ Μπαντιασίλ), Ανταραμπιόγο (53’ Βέιγκα), Κόλγουιλ, Γκουστό, Λάβια (53’ Έντσο Φερνάντες), Καϊσέδο, Μαντουεκέ (76’ Ενκουνκού), Πάλμερ, Σάντσο (46’ Νέτο), Τζάκσον.